Poradnik przedsiębiorcy

Dodane: 11.09.2018

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Własna firma na Wyspach to bardzo dobry pomysł na życie, niemniej jego realizacja powinna zostać poprzedzona uzyskaniem rzetelnych informacji na temat rozwiązań prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Aby ułatwić sobie pracę, zakres niezbędnej wiedzy można podzielić na kilka kategorii.

  1. Prowadzenie firmy w UK – urzędy.

Zanim zdecydujemy się na rejestrację firmy w Anglii, Walii lub Szkocji, należy dowiedzieć się, z jakimi urzędami przyjdzie nam współpracować, jakie są ich kompetencje, a także nasze względem nich powinności. Najważniejsze takie urzędy to Companies House, Department for Work and Pensions, HM Revenue & Customs (HMRC) oraz Inland Revenue.

  1. Rejestracja firmy w UK – podatki.

UK oferuje przedsiębiorcom niskie podatki i przejrzyste przepisy podatkowe, tak więc zapoznanie się z nimi nie powinno nastręczać szczególnych trudności. Mimo to należy znać rodzaje podatków obowiązujących na terenie Wielkiej Brytanii, ich wysokość, a także wysokość progów podatkowych. Ważne jest też, aby wiedzieć, od kiedy do kiedy trwa w UK rok podatkowy - zarówno dla spółek, jak i dla osób fizycznych.

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

  1. Założenie firmy w UK - obowiązki wobec pracowników.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji częstokroć wiąże się z koniecznością zatrudnienia pewnej liczby osób. Trzeba się zatem dowiedzieć, jakie mamy obowiązki względem naszych pracowników. Kluczowe pojęcia w tym zakresie to Payroll, Payslip oraz PAYE.

  1. Księgowość w UK

Podobnie jak całość brytyjskiego prawa regulującego działalność firm, także obowiązki związane z księgowością nie są ani trudne, ani skomplikowane. Niemniej istnieją, a żeby móc prawidłowo się z nich wywiązywać, należy wiedzieć, czym są Annual account, Annual return, Articles off Assocoacion, Certificate of Incorporation, czy też Certyfikat rezydencji podatkowej spółki.

  1. Rejestracja firmy w UK – struktura biznesowa.

O sukcesie lub porażce prowadzenia działalności gospodarczej w Anglii, Szkocji lub Walii może zadecydować wybór odpowiedniej struktury dopasowanej do zakresu i charakteru świadczonych usług. Najpopularniejszą formą działalności jest zdecydowanie spółka LTD - uniwersalna struktura, pod szyldem której prowadzić można różnego typu działalność. Bardzo popularne na Wyspach jest także samozatrudnienie (Self – employed), przeznaczone dla początkujących przedsiębiorców, niedysponujących pokaźnym kapitałem początkowym oraz działających w branżach obarczonych niskim ryzykiem upadłości. Istnieją także bardziej wyspecjalizowane rodzaje spółek, ukierunkowane na jedną, konkretną kategorię usług, np. Property Management Company lub Unlimited Company. W sytuacji, w której początkujący przedsiębiorca nie jest do końca pewien, jaki rodzaj spółki będzie najlepiej pasował do jego planów biznesowych, może on zawsze zasięgnąć opinii specjalistycznych firm doradczych.

Źródło: https://mojafirma.infor.pl/zakladam-firme/jak-zalozyc/749152,Jak-zalozyc-firme-w-Wielkiej-Brytanii.html


Wróć do listy artykułów